Rozmiar nie ma znaczenia – Fiio K1 DAC/AMP

Od pewnego czasu po głowie kołatała mi się jedna myśl – przydałoby się podrasować marny dźwięk z kompa do poziomu co najmniej słuchalnego. Początkowo celowałem w konkretną kartę dźwiękową (AIM SC808), ale finanse się nie zgadzały lub ostatecznie decydowałem się na kolejne słuchawki. Do tego dochodziły kolejne wątpliwości w postaci ograniczonego miejsca w obudowie, zbyt dużej bliskości do karty graficznej i dmuchania wentylatora CPU prosto na kartę. Zwróciłem więc swoje oczy w kierunku urządzeń typu DAC, lecz na teoretyzowaniu się skończyło, bo przy ciasnym budżecie strzelanie w ciemno bez możliwości posłuchania takiego urządzenia, było dla mnie niczym gra w rosyjską ruletkę. Sytuacja zmieniła się w chwili, kiedy napisał do mnie Janusz z propozycją zrecenzowania nowego produktu Fiio. Jak nie trudno się domyślić, zgodziłem się natychmiast widząc w tym szansę na poszerzenie swoich audio-horyzontów o kolejne ciekawe doświadczenie.

Wrażenia wizualne

640x427xdsc05883-640x427-pagespeed-ic-03odvteh8q

Widząc pudełko w jakie zapakowane jest K1, moja pierwszą myślą było, że gdzieś już widziałem tego rodzaju opakowanie. Szybko przypomniałem sobie, że w niemal identyczne pudełko wyposażony był Fiio E6. Mamy tu więc do czynienia z przezroczystym, dość giętkim plastikiem, wewnątrz którego znajduje się wytłoczka z tego samego materiału, a w niej umieszczony „Maluch” oraz kartonik z papierkami i kablem USB-microUSB. Sam DAC/AMP ma od samego początku założoną dokładkę w postaci klipsa do ubrania. Sam klips jest z przezroczystego, całkiem sztywnego plastiku i chociaż nie skorzystałem z tego dobrodziejstwa, to nie mam wątpliwości co do tego, że jak w przypadku modelu E6, będzie to pierwsza rzecz, która się zepsuje.

fiio-k1-portable-headphones-amplifier-dac-amp-samma3a-d8b3d985d8a7d8b9d8a9-d985d8b6d8aed985-d8b5d988d8aa-001

Samo urządzenie w moim mniemaniu wykonane jest solidnie. Plastikowa obudowa w kolorze brokatowej, tytanowej szarości wygląda na trwałą i nie traci z chwilą, gdy bierze się urządzenie do ręki. Zgodnie z jednym z haseł reklamowych Fiio, ma ono rozmiar kciuka, tudzież bardziej obrazowo mówiąc, przypomina dużego pendrive’a tyle, że z jednej strony mamy port micro-usb z umieszczonymi po bokach dwoma małymi śrubkami, a z drugiej wejście jack 3,5mm i małą diodę, która świeci się na niebiesko w chwili, gdy urządzenie pracuje. Prawdę powiedziawszy nie robiąc wcześniej specjalnego „riserczu” na temat K1, spodziewałem się znacznie większego urządzenia, dlatego jego gabaryty były dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Oczywiście z rodzaju tych pozytywnych.

Użytkowanie

Po raz kolejny hasła Fiio nie kłamią. K1 nie potrzebuje sterowników (przynajmniej pod windą 7 x64) i po podłączeniu urządzenia do komputera, jest ono automatycznie rozpoznawane. Potem wystarczy jedynie w opcjach windowsa lub Foobara ustawić urządzenie wyjściowe i można cieszyć się polepszonym dźwiękiem. Ciekawą rzeczą dla mnie jako laika w kwestiach dotyczących urządzeń typu DAC było to, że mogłem muzyki odtwarzanej za pomocą Foobara słuchać przez K1 i podłączonych do niego słuchawek, zaś reszta dźwięków (gry, YT, filmy) dobiegała z głośników podłączonych do prawie-zintegrowanej karty dźwiękowej w komputerze.

Niestety mimo najszczerszych chęci, nie udało mi się zmusić K1 do działania ani z moją Xperią Z2 na romie ExistenZ (Andek 4.4.2, działające OTG), ani z HTC One M7 mojej żony jadącym na stockowym 5.1. W pierwszym przypadku telefon nawet nie widział DACa, zaś w drugim chociaż sprzet został wykryty, to w żaden sposób nie udało się puścić przez niego sygnału (w obu przypadkach korzystałem z Neutrona). Z kolei wykorzystanie K1 jako wzmacniacza też było niemożliwe z racji ograniczonych portów i nawet kombinacja z iPodem Video przy użyciu kabla USB-OTG i kabla do przesyłu danych nie pozwoliły wypuścić w ten sposób dźwięku przez Line-Out. Co za tym idzie, pole testowe miałem niestety mocno ograniczone i nie było mi dane przetestować urządzenia jako AMP.

Specyfikacja

– Waga: 11,3 g (z klipsem)

– Wejście: jack 3,5mm

– SNR: ≥ 100dB

– Pasmo przenoszenia: 20Hz ~20kHz

– Wymiary: 50mm x 20,5mm x 8mm (długość/szerokość/grubość)

– Zdolność przetwornika: 16 ~ 100 Ω

– THD <0,001% (1kHz)

– Obsługa formatów o próbkowaniu do 96kHz/24it

Sprzęt używany przy testach:

Stary wysłużony PC z kartą SupremeFX II, Sony Xperia Z2, HTC One M7, Fidue A83, Zero Audio Carbo Tenore, Sony XBA-H3, Vsonic GR07 Bass Edition.

Brzmienie:

Pierwsze wrażenie po podłączeniu obojętnie których słuchawek, to otwarcie się dźwięku. Bas nabiera faktury i mocy, poprawia się jego zejście, choć główny akcent położony jest na środkowy podzakres tego pasma. W przypadku średnicy przede wszystkim wokale wychodzą do przodu, choć nie stają się natarczywe ani nadmiernie wyeksponowane. Za sprawą ciepłego charakteru grania, sama średnica jest przyjemnie dociążona i mięsista, choć na szczęście nie cierpi na tym jej ekspozycja. Góra odkrywa więcej detali, jest bardziej barwna w porównaniu do matowości, jaką prezentowała karta w komputerze. Najwyższe rejestry przypominają mi jednak w pewien sposób Fiio M3 oraz to, jak E12A wpływa na charakterystykę iPoda Video. Mianowicie góra jest dość łagodna, bez tendencji do przejaskrawienia, dzięki czemu słuchawki z tendencją do syblizacji stają się przyjemniejsze w odbiorze i nie tak agresywne. Ogólnie brzmienie jest znacznie bardziej dociążone. Poprawie ulega w zasadzie każdy aspekt z budowaniem sceny i detalicznością włącznie. Przeskok między integrą a K1 jest ogromny i byłby w stanie usłyszeć go każdy. W porównaniu do K1, dźwięk na SupremeFX II jest płaski, bez wyrazu i energii. To jak porównanie trampków Converse’a z tymi, jakie można dostać na chińskim bazarze 🙂

Wspomnieć również należy, że na Fidue A83, które są czułe i posiadają niską oporowość, słychać delikatny szum, lecz jest on mniej odczuwalny, niż ten w Fiio M3 czy Xduoo X2, kszatłtując się w okolicy gołego iPoda Video 5G. Na słuchawkach mniej wrażliwych otrzymujemy już czarne tło bez szumów.

K1 przetestowałem również w filmach i grach. W przypadku tych pierwszych różnica oczywiście jest na plus chociażby w kwestii tego, jak wyraźne są dialogi. Dla mnie jest to o tyle ważne, że oglądając filmy czy seriale, w zasadzie polegam wyłącznie na głosach aktorów, zaś napisy stanowią jedynie rzadko potrzebny dodatek. Dźwiękowe efekty pokroju wybuchów czy wystrzałów też nabierają odpowiedniej spektakularności, a to jak wiadomo, procentuje przy samych wrażeniach z oglądania. Jeżeli chodzi o gry, to bez dwóch zdań K1 zdało egzamin. Dla jednych będzie to profanacją, ale grając mecze rankingowe w CS:GO na Fidue A83 i Sony XBA-H3 wielokrotnie skorzystałem z poprawy w pozycjonowaniu, jaką otrzymałem przy korzystaniu z tego Malucha. Mogłem całkiem precyzyjnie określić, gdzie znajduje się wróg, z którego miejsca na mapie dobiegają strzały (vide gala lub mid na Dust II będąc na długiej). To pozwalało niejednokrotnie przechylić na swoją korzyść szalę zwycięstwa nie tylko w danej rundzie, lecz nawet odwrócić losy całego meczu.

Ogólnie rzecz ujmując w porównaniu do K1 wszystkie modele słuchawek na integrze brzmią bardzo podobnie, czyli tak koszmarnie, że nie da się słuchać. Z K1 pokazuje się ich indywidualny charakter, a poziom odtwarzanego dźwięku zadowoli każdego niewymagającego użyszkodnia. Nie ma fajerwerków, nie powala na kolana w starciu z posiadaną przeze mnie kanapką, ale sam przeskok między integrą a K1 jest tak wielki, że za tą cenę nawet nie warto się zastanawiać, jeżeli ktoś chce tanim kosztem poprawić dźwięk w laptopie lub stacjonarce, nie mając kasy bądź miejsca w obudowie na pełnowymiarową kartę dźwiękową.

Czar nieco pryska w chwili, gdy słuchawki podłączyłem pod zwykłego iPoda Video, który góruje nad K1, choć nie masakruje go w tak brutalny sposób, jak K1 robi to z Pctową dźwiękówką. Różnice szczególnie słyszalne były na XBA-H3, które z K1 specjalnie się nie dogadały. Za to tonalnie Carbo Tenore brzmiały podobnie na K1 i Video, choć zdecydowanie na plus wypadł w kwestii technicznej, tj. pod względem separacja i budowania sceny, niemal antyczny już produkt Apple’a.

Parowanie ze słuchawkami

K1 poradzi sobie z większością dostępnych słuchawek dokanałowych oraz tych nauszników, które nie mają zbyt wysokiej impedencji. Bardziej czułe doki, jak moje Fidue A83, wyciągną z tego maleńkiego DACa nieco szumów, przez co nie otrzymamy całkowicie czarnego tła. Za to słuchawki pokroju Vsonic GR07BE czy Zero Audio Carbo Tenore nie będą szumieć w połączeniu z produktem Fiio w ogóle. Na pewno najlepiej parować tego malucha ze słuchawkami o niezbyt ocieplonej sygnaturze dźwięku. Połączenie z XBA-H3, zwłaszcza przy utworach z gatunku ekstremalnego metalu, dawało papkowaty, mało dynamiczny dźwięk, który przypominał gęstą maź w miejscu, gdzie oczekiwałem ciepłego rosołu 🙂 Mariaż ze wspomnianymi GR07 Bass Edition to dodatkowe dociążenie tych mimo wszystko nie aż tak basowych słuchawek, przy jednoczesnym zachowaniu (choć w nie pełnym stopniu) ich największych zalet jak świetna scena, czy przyjemny balans tonalny. Z kolei z Fidue A83 większy akcent w dolnych rejestrach przesunął się na mid-bas, dociążeniu uległa średnica, a góra nieco złagodniała, przez co stały się bardziej muzykalne i funowe w odbiorze, choć nie zatraciły całkowicie swojej szczegółowości.

Podsumowanie

Pomimo braku uniwersalności w kwestii brzmienia oraz trudności w parowaniu z telefonami na systemie Android, K1 jest wyjątkowo ciekawą propozycją dla wszystkich tych, którzy szukają sposobu na polepszenie dźwięku ze swojego komputera/laptopa, bez ponoszenia wysokich kosztów. Produkty pokroju Audioquest FireFly nie dla każdego leżą w zasięgu ich zdolności finansowych, a jeżeli chodzi o gabaryty i mobilność, chyba nie ma niczego innego, co oferowałoby podobne możliwości za taką cenę. Przyznaję się bez bicia, że ciężko było się rozstać z tym maluchem, bo nawet na tak mizernych głośnikach jak posiadane przeze mnie Creativy Inspire 280, czuć było różnicę w jakości dźwięku. Do tej pory siedząc przy komputerze, muzyki słuchałem z mojej kanapki. Dzięki K1 w końcu dało się słuchać muzyki na komputerze bez pragnienia przebicia sobie bębenków usznych. Dlatego mogę z czystym sumieniem polecić tego kurdupla każdemu, kto chce w tani i prosty sposób poprawić walory dźwiękowego swojego sprzętu, a jeżeli uda mu się pogodzić K1 ze swoim telefonem, to dodatkowo zyska na jeszcze jednym gruncie.

Za użyczenie sprzętu do testu bardzo serdecznie dziękuję sklepowi

image75.jpg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s