O tym jak Zenek granicę przesuwał

No i stało się. Audionerwoza znowu mnie dorwała.

Byłem pewien, że zawinąłem do portu szczęśliwie uchroniwszy się od strasznych wydatków, z moim setupem marzeń: K551 pędzonymi z klona LC autorstwa Mikołaja i Superluxami HD668B jako doskonałym i skoczniejszym nieco ich uzupełnieniem. Jako ciekawostka w moim stadku gościły (i gosczą) 30-letnie AKG K135. Byłem spełniony.

 

W zeszłym tygodniu zjawiłem się w Audiomagic żeby oddać na reklamację Takstary HD6000 kolegi, jako że miałem po drodze. Zagadawszy się z chłopakami poprosiłem o HD650 do odsłuchu i…..zaczęło się. Najpierw Audeze LCD-3, potem HD650. Jako, że Audeze już po części znałem i mniej więcej wiedziałem czego się spodziewać – było umiarkowane wow.

Cholernie dobrze, fajnie podkreślone na basie, ale przewidywalnie. Cena robi swoje i człowiek czegoś jednak oczekuje za te ponad 8 tys. Zł. HD-650 – tych nie znałem. Miało być misiowato ale rozdzielczo i wogóle cuda na kiju. Było anty-wow. Było fatalnie wręcz. Aż trudno mi pojąć, że ktokolwiek się na te słuchawki decyduje – ciągle mnie zadziwia, jak różnie słyszymy.

A potem przyniesiono mi Audio Technika. Wyglądały skromnie, ale ładnie. Skoro dostałem je do tak zacnego towarzystwa, uznałem, że to jeden z modeli serii 1000 albo może 2000. Wypadłem ostatnio nieco ze słuchawkowego obiegu i nie wiem co w trawie/nowościach piszczy. Zresztą poza M50 nic tej firmy nie znalazło się w kręgu moich zainteresowań jak dotąd.

Zakładam – arcylekkie. Wygodne.

Gramy.

 

 

 

WOW!!!!

Nie wierzę. Przekładam LCD-3 – NIE WOW.

Wracam do ATH – WOW!!!

Zmeniam repertuar i wracam do LCD-3 – NIE WOW

Na nowym repertuarze ATH – WOW.

 

Mówię do chłopaków, że w sumie fajne przeżycie i że ATH mnie fajnie zaskoczyło za 1/3 ceny Audeze. Zostaję szybko poprawiony – nie 1/3 a 1/8 ceny!!!!! Nie tysiączki a R70X!!!

Miałem kupić przejściówkę na jacka, a wychodzę ze słuchawkami.

Po drodze, z ciekawości podłączam pod Clipa Sport. Z ciekawości, bo to w końcu 470 Ohmów.

 

WOW!!! Czuję braki źródła, ale mam pewność, że wyciągam z niego maksimum możliwości. Pierwszy raz. Moje cudowne K551 zawsze się skalowały do źródła – im lepsze źródło, tym lepiej grały. Były kompletne. ATH walą najjczystszą definicją hi-fi w twarz. Gdzie trzeba dociążone, gdzie trzeba zaszeleszczą. Brakuje trochę zejścia (na Clipie Sport). Wracam do domu i popełniam zbrodnię na sprzęcie. Do klona LC autorstwa mikołaja podłączam Clipa Sport do nowego nabytku.

WOW!!!!!!

Zejście jak w Audiomagic na naprawdę zacnym torze – dużo Watów robi im dużo dobrego.

Przepinam na przerabianego D03 ze stajni FIIO – fajny to sprzęcik i mimo swej niepozorności gra odwrotnie proporcjonalnie do swoich gabarytów.

Już nie WOW. Teraz jest JA PIERDZIU!!!!!!

 

Potem już z górki – umawiam się ze znajomym, posiadaczem NFB-28, czyli schludnej i fajnie grającej integry.

Wniosek jest tylko jeden – to już hi-fi. Podwniosek jedynego wniosku – na moje ucho z hi-fi do hi-end (albo do pretendentów do słuchawkowego hi-endu w postaci LCD-3) w żaden sposób nie usprawiedliwia kilkukrotnej dopłaty. Potrafi docenić subtelne różnice w brzmieniu i serwowaniu detali, ale R70X w tym aspekcie i tak są wyżyłowane w kontekście ceny do granic wytrzymałości. Pełna synergia z moim uchem plus łatwość zgrywania się z większością torów czynią je dla mnie dealem dekady póki co.

 

Stacja końcowa na horyzoncie – teraz dostaną tylko adekwatną integrę ze stajni Aune. Nie zapadła jeszcze decyzja którą, ale najprawdopodobniej T1 MKII, albo X1S – niedługo rozstrzygnę.

 

Dźwiękowo jest to mariaż DT-880 (chyba w wydaniu 250Ohm) z moimi K551:

Zadziorna górka DT plus fajne zejście K551 połączone z wibracją przy mocniejszym uderzeniu. Na wzmaku jednak to zejście nabiera jeszcze bardziej rozmachu, staje się spektakularrne, na granicy, za którą jest już basu dla mnie za dużo. Bas wybrzmiewa dosłownie milimetr przed osiągnięciem tej granicy – aptekarska precyzja.

Wokale bardzo miłe, nieco przysłodzone, co stoi w sprzeczności z ogólnym moim odbiorem ich brzmienia. Ja odbieram je jako jasne, matowe, aż tu nagle w zakresach męskiego i żeńskiego wokalu mamy trochę lukru.

Może to placebo i skutek psychologiczny, jako że stałem się ich posiadaczem – nie obchodzi mnie to. Ważne, że po odsłuchu mogę dokonywać transfuzji endorfin, bo mam ich w nadmiarze.

Kolejny bardzo fajny efekt – bardzo lubię słuchać klasyki po cichu. Kiedy skręcę głośność na wzmacniaczu, ucieka nieco basu i odpada jego impakt. Jest po prostu grany, nie uderza. Wybrzmiewa. Kontrabas jest kontrabasem, wiolonczela wiolonczelą. Za to góra utrzymuje zwiewność z wyższych zakresów głośności, nie gubiąc detali – tak jak lubię. Kiedy jednak chcę posłuchać Vangelisa lub J.M Jarre – podkręcam o 10-15% do góry i…..dzieje się oj dzieje. Zejście piękne, midbas przyjemnie pulsuje, ale słyszę całe pasmo basu, które winno być w danym utworze.

Trudno mi analizować scenę, na tym się po prostu nie znam. Stereofonia jest duża, większa niż w wybitnych pod tym względem K551. Do tego spójniejsza – mniejsze mam wrażenie odseparowania muszli przy efektach kiedy dźwięk przepływa od lewej do prawej. Efekt jest bardziej niż w przypadku AKG zbliżony do głośników. Może to przez otwartą konstrukcję. Nie wiem, nie wnikam i dylemat ten nie przeszkadza mi się tą przestrzenią rozkoszować.

 

Hurra-optymizm po tym, jakże udanym zakupie udzielił mi się na tyle, że bliski byłem uwolnienia środków na koncie i zakupu totalnie szalonego: HiFimanów HE-1000, bądź STAXów SR009, których aż dwie sztuki można było ostatnio nabyć ostatnio na „giełdzie” naszego rodzimego światka audio. Kiedy jednak wróciłem do R70X po tych rozważaniach, rozsądek wrócił, wrzeszcząc: „JAK MOŻESZ NIE CIESZYĆ SIĘ TYM CO MASZ!!! PRZECIEŻ SAM NIEDAWNO ŁEB W ŁEB OCENIŁEŚ JE WYŻEJ OD AUDEZE. SŁUCHAJ MUZYKI.”   🙂

 

Gorąco polecam!!!!

24 Comments

 1. Entuzjazm autora mnie samemu się udzielił, jednak mam już kilka par słuchawek z tego zakresu cenowego, więc się wstrzymam. Wierzę , że to świetne słuchawki. Zgadzam się też z autorem, że na LCD 3 szkoda pieniędzy, co prawda ich nie słuchałem, ale to już jest z audio voodoo, że niewiele oferuje

  Polubienie

 2. Hmm, a żyło mi się tak spokojnie. Tymczasem wstaje rano, zasiadam z urlopowa kawą do komputera i zaczynam czytać.
  Czuję jak powieki mi się rozszerzają (ale przecież to dopiero pierwsza kawa), wyostrzają mi się zmysły, cudownie znikają wszystkie, poranne boleści mięśniowe. Czuje się jakby mi ubyło z 20 lat. W kilka minut przeistaczam się z zaspanego staruszka w łowcę, w rozjuszoną i spragnioną bestię.
  Muszę posłuchać tej Audio-Technici ATH-R70x.

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Śledzę Twoją fascynację tymi ATH na Forum, ale tekst tutaj tak sugestywny, że gdyby nie to iż szukam jakichś fajnych zamkniętych to musiałbym je odsłuchać 🙂

  Polubienie

  1. Dla mnie oczko wyżej od k551. Coś na poziomie q701, które uwielbiam, ale te po prostu wchodzą w rezonans z moimi zmysłami i potęgują frajdę. Nie są spektakularne. Są wybitne. Spektakularne są dla mnie 🙂

   Polubienie

 4. 1. Gratulacje, świetny tekst.
  2. Aż poczułem „dawny dreszcz audiozakupowy”
  3. Na szczęście po lekturze się skończył
  4. Na razie słucham muzyki na sluchawkach raz, gòra dwa w tygodniu, max do godziny. Nie mam na więcej chęci ni siły. Na kolumnach zdarza się częściej, ale cicho, niestety, co mniej mnie cieszy.
  5. Zdaje się, że odwyk do audio/filii/ się udał. Nie mam objawòw odstawiennych, nie żałuję sprzedanego audiodobytku, te parę zabawek , ktòre mam, czuję, źe mi juź wystarcza do końca.
  6. Moja droga jest jednak ascetyczna 😉 aktualnie zmieniam nawyki źywieniowe na zgodne z rozporzadzeniem : przestalem jeść śmieci, nie jem wogóle słodyczy, piję głównie wodę, jutro stuknie tydzień. Objawòw odstawiennych nie mam , może uda się rozstać z śmieciojedzeniofilia tak jak z audiofilia…

  …..
  Jak po aktualizacji iPada do iOS 9 sprawić, by wrócił mi polski slownik ? Nie mam na przykład polskiego ãåāàáâäæ…….. 😦

  Pytanie bull retoryczne… So i.e. Poradzė, bo Czech nie mail my so i.e. Portraits?

  Tak mi w necessary choler in pisze, Kurds.

  Tak mi pisze, skubaniec. Ile się musialem namęczyć, żeby tego komenta wstawić?

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Oj Manuelu. Muszę tę samą kurację zastosować. Bo już łażę po lesie z dubeltówką co by większego zwierza od tego złapanego króliczka ustrzelić. Niezdrowe to zważywszy na ilość szczęścia jaką dały mi posiadane przeze mnie sprzęty.

   Polubione przez 1 osoba

   1. Niekoniecznie. Audiouzależnienie swoje plusy ma. Ja zanim poszedłem w audioascezę, dobra, audioograniczenie, cztery lata intensywnie się wkręcałem w audio. Roland, mój rówieśnik, dużo dłużej. Nie warto odchodzić w pół drogi, warto przebyć całą podróż, podróże kształcą. Z drugiej strony w Warszawie w tym zakresie kształcić można się szybciej i dzięki licznym kolegom i audiosalonom w ramach bezpłatnych studiów, co dla mnie było niemożliwe, więc jeśli studia z audio w stolicy już masz odbyte 😉 to w zasadzie, faktycznie, już czas kuracji… 🙂

    Polubienie

 5. Jestem ciekawy jak wypadłyby łeb w łeb z AKG M220. Bo te ostatnie dzisiaj do mnie dotarły i mam dosłownie szczękopad. I pierwszy raz trafiły mi się słuchawki, które spowodowały u mnie efekt „wooow!” – tak od razu po pierwszym odsłuchaniu. Bo nie miałem tak ani z Q701 (początki tej miłości były ciężkie), ani z DT990, które musiały trochę pograć żeby uzyskac odpowiednie brzmienie, ani z MOE.

  Polubienie

 6. Słuchawki znakomite póki co 🙂 Mam je półtora miesiąca i w pewnym momencie myślałem już o sprzedaży przyznam szczerze, taki ze mnie chochlik.

  Posłuchałem jednak HE-1000, HD800, Ed.5 Limited oraz DT770Pro na zacnym torze, a do domu wróciłem z DT770Pro. Skoro DT770Pro słuchane po HE-1000 czy HD800, również wywoływały uśmiech na twarzy bez jakiegoś zgorszenia, rozmyślam teraz, co by na tym torze zrobiły R70x.

  W domu przy komputerze R70x bardzo asymilują się z moim gustem, kilka minut odsłuchu tych japońskich słuchawek i zamiana na DT770Pro staje się jakby siłowym działaniem z premedytacją skierowanym przeciw mnie. Musi minąć kilka minut, aby wrócić na dobre tory.

  Stwierdziłem, że, kolejny krok w high-endy wcale nie musi być krokiem naprzód, a w bliżej nieokreślonym kierunku.

  Polubione przez 1 osoba

 7. Muszę przyznać, że różnice jakościowe słuchawek za 10-15 tys. oraz tych za 1/10 ceny potrafią pozytywnie zaskoczyć osoby lubujące się w porządnym budżetowym sprzęcie. Nie ma mowy o zmiataniu, zdeptywaniu, niszczeniu, anihilacji oponenta, mimo tego jakościowego skoku.

  Polubienie

  1. Kiedyś ten hajend był właśnie za te 1500…
   O tym właśnie Roland pisał, wywindowali niebotycznie ceny, by skubać audiofilców.
   Bogu dzięki, że kilka par za „budżetowe” 1500 jeszcze się broni… Przed hajendem za cenę kilku samochodów (patrzę po swoim, co nie 😉 )

   Polubienie

   1. subiektywnie to nawet niektóre hajendy zebrały manto od premiumów. DT990, chociaż nie do końca lubię i tak uważam za fajniejsze od LCD-3. Q701 od HD800 (słuchałem łeb w łeb ale przz może 20 minut, nie dłużej).

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s