Cierpienia Młodego Testera

Dziś znów naszło mnie na narzekanie, takie na szybko, krótkie i marne stylistycznie. I to nie byle jakie narzekanie, tylko z gatunku „od dobrobytu poprzewracało mu się w dupie”. Bo marudzenie będzie na temat dużej ilości słuchawek, jakie za darmo mogę odsłuchiwać…

Nie wiem na ile jest to mój osobisty problem, ale czytając recenzje widać, że niewątpliwie dotyczy niejednego osobnika, który zajmuje się pisaniem recenzji.

O co chodzi dokładnie? O tęsknotę za Muzyką (dla odróżnienia w tekście, jako sztuka, a nie zbiór dźwięków, będzie z dużej litery). Spędzam z nią dużo czasu, szczególnie w „okresie testowym”, po południu, wieczorem, weekendową nocą, na zewnątrz i w domu. Można więc się zastanowić za czym niby mam tęsknić? Cóż, nie jeden rozbitek na morzu umierał z pragnienia, choć niby wody miał pod dostatkiem…

U mnie wygląda to tak:

Gdy dostaję lub nabywam coś, co ma być tematem recenzji, przynajmniej tydzień (w zależności od tego, czy mam ograniczenie czasowe) spędzam jak normalny człowiek – słucham sobie tego na co mam ochotę, czy to na spacerze, czy to przed snem, leżąc w ciemnym pokoju. Nieważne, czy jest to sprzęt za 50 złotych, czy za dwa tysiące, po prostu sobie dogadzam Muzyką. Nic, tylko pozazdrościć.

Później robię niemal to samo, ale przestaję słuchać Muzyki, zaczynam odsłuchy słuchawek. Czy mają odpowiedni bas? Czy podbicie na wysokich nie jest za duże? Jak głębia sceny koreluje z analitycznością? Czy lepiej podpiąć pod odtwarzacz A, czy może lepszy będzie B? Grają bliżej słuchawek X, czy raczej Y? Teraz pora na sprawdzenie ich w muzyce, której nie trawię, ale pokaże mi jak się w niej sprawują. Chwila, muszę poszurać kabelkiem, sprawdzić jak głośno zaszeleści w uszach… I tak się przewija dzień za dniem – masa muzyki, ale właśnie jakby bez Muzyki.

Zapewne niejeden sobie zaraz pomyśli, że przecież jedno drugiego nie wyklucza, można łapać te wszystkie informacje podczas przyjemnych odsłuchów. Nie zamierzam protestować czy się kłócić, bo wierzę i zazdroszczę. Ja na to jestem za głupi lub za romantyczny i za bardzo wsiąkam emocjonalnie. Zaczynam wnikać w klimat i orientuję się godzinę czy dwie później, że było świetnie, ale nie bardzo kojarzę, które dokładnie składowe dźwięku wpłynęły na taki odbiór. Ot, lecę z prądem i tyle. Jedynie określam swój w 100% subiektywny stopień fajności, więc taka „recenzja” mogłaby się zawierać w dwóch-trzech zdaniach (gdybym się rozpisał).

Dlatego co jakiś czas muszę robić sobie przerwy, odłożyć na tydzień czy miesiąc kolejne przesyłki ze sprzętem, odpocząć, znów posłuchać ulubionych utworów czy znaleźć coś nowego, co mnie porwie.

W końcu nie należy przemęczać materiału (znaczy się mózgu), bo jeszcze się człowiek zagubi w tym wszystkim.

I tak się zastanawiam czytając przeróżne testy, ilu cierpi na to samo co ja? Nie wiem, ale każdemu z nich współczuję, a najbardziej tym, którzy już dawno zapomnieli o muzyce, bo ta bez Muzyki jest szara i smutna…

16 Comments

 1. dlatego odpuściłem mienie kilu par słuchawek, wzmacniaczy itd. bo zanim cokolwiek człowiek puścił to się zaczynał zastanawiać na czym a po puszczeniu czy aby to miało na tym sprzęcie lecieć a nie na innym…..paranoja. Inszy chyba wszyscy w pewnym momencie przeszarżowaliśmy z tym wszystkim zatracając to co nas pchnęło w objęcia audio

  Polubienie

  1. Ja akurat sprzęt mam parami – chłodniejsze i cieplejsze domowe oraz taki sam zestaw portable. Bo miewam różne nastroje i słucham różnej muzyki, jedne do wszystkiego jeszcze nigdy mi nie przypasowały na 100%.
   Do tego dwa grajki (zależy jaką mam kieszeń), jeden DAC, jeden wzmacniacz i tyle. Było więcej, ale w sumie właśnie po co.

   Polubienie

 2. Nie wiem, może mam niesamowitego farta, albo niezbyt duże wymagania do słuchania Muzyki, ale ja od dość dawna trafiałem na sprzęt, który mnie satysfakcjonował brzmieniowo i to praktycznie w każdym rodzaju muzyki. Oczywiście kiedyś moje wymagania w kwestii reprodukcji dźwięku były niższe i inne (bardziej basowe) niż obecnie. Wiadomo też, że nie wszystkie słuchawki spełniały moje oczekiwania, stąd pomysły na modowanie ich.
  Co do samego testowania to niestety u mnie permanentny brak czasu. Często dostaję ciekawe słuchawki do rekablingu/naprawy/zmodowania i posłucham ich tylko tyle, żeby sprawdzić czy grają po zrobieniu. Czasem jest to kilka, kilkanaście minut (jeśli to coś nowego i niezłego) a czasem pół minuty („oklepane” CAL czy K518).
  Jednak i po takim kilkunastominutowym przesłuchaniu jestem w stanie coś o słuchawkach powiedzieć/napisać. Dlatego swego czasu na mp3store postulowałem o stworzenie działu „Opinie o…” – niestety pomysł nie został podchwycony

  Polubione przez 2 ludzi

 3. @Inszy

  Bardzo mądrze napisane. I jesteś (niestety) kolejną Osobą, która złapała się na tzw. „pułapce audiofilizmu” . Na tym, że testując dany sprzęt nie skupiany się na słuchaniu muzyki, tylko sprzętu. Ba, my się nawet nie słuchamy sprzętu. My się ZMUSZAMY by go słuchać. Bo trzeba dobrze określić scenę, holografię, separację i inne duperele. Tylko gdzie w tym jest muzyka? I przyjemność z jej słuchania?

  Okej, dostajemy nowy sprzęt do testów. Tyle, że (nie czarujmy się), powyżej pewnego pułapu cenowego (który każdy z nas już dawno osiągnął) już nie jest lepiej. Jest… inaczej.

  Mnie najlepszy nawet sprzęt odsłuchowy nie zastąpi kiepskiej realizacji/braku weny u twórcy nagrywającego kolejną płytę na tzw.odpierdol się (vide „Mamona” Republiki) – „nie udaję, że przeżywam, muszę w końcu coś zarobić”. Swoją drogą to Grzesiek Ciechowski Wielkim Artystą był i basta! Można sobie słuchać Claptona na fonie z pchełkami za 20zł i to będzie sztuka po czym na AK120 z wpiętymi weń Momentum posuchać Weeekndu. Owszem, technicznie zabrzmi to dobrze. Pod względem wartości przekazu – kiła, stolec, i sto metrów mułu.

  A chyba chodzi jednak o Muzykę? Bo sprzęt do jej odsłuchu jest tylko (lepszym lub gorszym) ale jednak narzędziem.

  Manu tydzień temu bardzo się na mnie oburzył kiedy na forum mp3store wytknąłem mu, że co chwilę zmienia sprzęt, że tak bardzo się tym nowym jara. Każdy z nas odczuwa potrzebę „czegoś nowego”. I dobrze. Ale Tomek chyba mnie nie czytał do końca. Nie przeczytał chyba tego, że pisząc to zwróciłem się do niego jak przyjaciel do Przyjaciela.
  Że zwróciłem się do Kogoś, kogo bardz lubię, szanuję, cenię itd. I napisałem to tylko dlatego, że w zachowaniu Tomka zauważyłem objawy tej „audiofilskiej choroby” o której piszesz Inszy. Że łatwo, przyjemnie jest się jarać sprzętem. Też to przerabiałem. I dałem sobie spokój. Na dzień dzisiejszy DT990/Q701 (domowo) plus MOE/K518 (potrable) zaspokajają moje wszelkie sprzętowe potrzeby. Resztę niech stanowi…. Muzyka.

  2i

  Polubienie

  1. Dlatego zawsze testy zaczynam od normalnego słuchania 🙂
   Co prawda czasami wdziera się maniera, że wytykam w głowie słabości słuchawek idąc przez miasto, ale to tylko wtedy, gdy mnie coś razi i psuje mi Muzykę.
   No i dlatego ilość sprzętu u mnie spadła w ostatnich miesiącach przynajmniej o połowę.

   Polubienie

 4. Nie mógłbym być testerem i recenzentem sprzętu. Nie potrafiłbym chyba zmusić się do tego żeby sprężyć się i narzucić sobie siłą woli odsłuchy. Muzyki słucham po prostu kiedy mam na to ochotę, a to jest zasadnicza różnica, choćby mojego nastawienia.

  Podam prosty przykład : miałem zrobić krótkie porównanie na Forum ( bo obiecałem) hybryd Level in do Sony XBA-H3.
  Co prawda spaliłem Leweliny i musiałem czekać na drugi egzemplarz, tak więc mam jakieś tam alibi, ale nie mam pojęcia kiedy to zrobię … bo u mnie może to być niejako przy okazji Słuchania Muzyki, jest to dla mnie najważniejsze.
  Gdybym miał żyć z recenzowania, umarłbym pewnie z głodu.

  Ludzi recenzujących dużo sprzętu audio podziwiam i jednocześnie im współczuję.

  Polubienie

 5. @Paratykusie

  I właśnie dlatego już jakiś czas temu olałem „bycie podziwianym”. Ja chcę sobie po prostu posłuchać muzyki na odpowiednim poziomie (Dire Straits, Knopfler, Dylan, Pink Floyd, U2, Pearl Jam itd.) Nie chcę być facetem „podziwiianym” ale jednocześnie takim, który nic nie wie o Muzyce. Wolę być sprzętowym ignorantemn niźli muzycznym idiotą.

  🙂

  Polubione przez 1 osoba

 6. Manu to stary zakupoholik i audio-świr, od zawsze mu to mówiłem… z nałogiem tyle już razy próbował zerwać i… nic! 🙂 Ale nie on pierwszy i nie ostatni. 🙂

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s