Fantastisk allerede – AKG K551 vs Focal Spirit Professional

Fantastic time already, naprawdę fantastycznie. Ten tytuł wzięty z piosenki Kari Bremnes, idealnie pasuje do mojego dzisiejszego nastroju (nowa zabawka gadżeciarza). Prowadzący bloga El Manu poprosił mnie bowiem o bezpośrednie porównanie dwóch par słuchawek zamkniętych: AKG K551 (ze zmodowanym kablem i środkiem przez kolegę Perula) i Focali Spirit Professional (na fabrycznym kablu). Jako że, do testów odsłuchowych zabiorę się wieczorem przy kieliszku Zinfandela, to w tej chwili mogę tylko narobić smaku (na tekst, nie na wino oczywiście). Całość będzie grać na moim już odchodzącym torze, czyli Foobar Pro na PC>FiiO Olympus>Objective O2; a także na bezpośrednim podłączeniu do odtwarzacza FiiO X5. Po zakupie zestawu Schiit Magni/Modi postaram się powtórzyć ten test i zamieścić dodatkowe uwagi. Jak zwykle proszę o wyrozumiałość dla początkującego w tej materii autora, nie jest to profesjonalny test, lecz dość amatorskie porównanie.

Tu uwaga, Focale Pro są to słuchawki dość specyficzne i nie każdemu pasują dźwiękowo (a jest jeszcze lekko łagodniejsza według mnie wersja Classic). Produkty Akustische und Kino-Geräte są bardziej widoczne w sklepach, no i oferują jak dla mnie nieco inną szkołę grania. Stąd takie właśnie zestawienie zawodników: produkt znany i lubiany, kontra produkt inny i mniej popularny.

Pół butelki później…

Focale na starcie będą miały trudne zadanie – znam i cenię przeróbki Perula, i wiem, że żaden fabryczny przewód sygnałowy nie zagra tak, jak posrebrzana miedź Sebastiana. No i te wytłumienie środka… Ale jeśli właśnie chodzi o te wytłumienie dźwięków, to w tej kwestii Focale są trochę lepsze – przykład sprzed chwili, kiedy to żona wołała mnie na kolację – dało się ją usłyszeć przez muzykę, nawet bez podnoszenia głosu. W Focalach nieraz dopiero mnie dotknie/trąci w ramię, wtedy dopiero zareaguję.

W kwestii wygody użytkowania, to K551, dzięki padom wielkości „olbrzymie bydlę”, bardzo dobrze leżą na głowie, pałąk nic nie uciska, ani nie gniecie (a pamiętamy co było choćby w modelu K518). Focale przy nich wyglądają jak zagłodzony młodszy brat przy dobrze odżywionym starszym. Po wyjęciu z pudełka najpierw miałem atak paniki, że mocowanie pałąka do kopułek się oderwało w transporcie (a Zenek jak czyta to, pewnie ma już zawał); ale nie, ale nie – na szczęście z drugiej strony jest identycznie. I też na nieszczęście dla zawodnika z Francji – właśnie tu mocowanie AKG wygląda solidniej. Co nie znaczy, że jest źle – lecz oryginalny focalowy system mocowania na pierwszy rzut oka przypomina francuskie auto – ładne, ale człowiek się zaczyna zastanawiać jak długo wytrzyma. Oczywiście to tylko takie wrażenie, lecz jak twierdzą psycholodzy – ludzie są niewolnikami pierwszych wrażeń, potem zaś niezmiernie ciężko jest się przestawić na odmienne podejście.

Oryginalnego przewodu sygnałowego od AKG nie mam jak ocenić z oczywistych względów, do Focali dołączane są 2 odłączalne kable: krótszy do telefonu z pilotem oraz dłuższy skręcany. Fabryczna wtyczka Spirit Pro nie wygląda tak ładnie jak Amphenol w K551, ale ponownie występuje dylemat poznawczy – nie mam jak porównać na żywo do oryginalnej z AKG (a zdjęcia z Internetu to nie to samo). W celu porównania ergonomiczności słuchawek poprosiłem o założenie obu par obecną obok małżonkę, osobę nietechniczną (ale muzykalną i potrafiącą zagrać na pianinie), za to ze świeżym i nieskażonym naleciałościami z forum spojrzeniem. I co się okazało? Hania uparcie twierdzi, iż Focale lepiej jej leżą na głowie – lepiej przylegają i lepiej tłumią. Dźwiękowo także jej bardziej podpasowały. Przy okazji wyszło, że dla kogoś, kto do tej pory korzystał regularnie z małych K420, już Professional były duże, ale AKG z 551 „zrobiło talerze na ciasto”.

Bas i basta!

Czas na porównanie, na początek dolne rejestry dźwiękowe, w tym celu zagrał Hok-Man Yim w kompozycji „Poem of Chinese Drum”. Czyli według jednego z forów poświęconych DX50 Balszoj bada-bum🙂 Bas w Focalach jest krótszy i bardziej punktowy, ani nie tekturowy, ani nie rozlazły, skoncentrowany, ale również mający swoją energię. Co innego w AKG, tu jest dłuższe wybrzmiewanie i wolniej, już nie z taką koncentracją, ale też bez słyszalnego spowolnienia, wyraźne zejście niżej niż w Focalach. Ba, takiego drżenia kości twarzoczaszki, co na AKG, na Professional się nie uświadczy. Wynik na razie 1:0 dla AKG, z przewagą w sub/mid basie.

Górna strefa stanów średnich

W Raciborzu-Miedoni ubyło 3… Żarty żartami, ale teraz nadszedł czas na to, co najbardziej słyszymy z całego pasma, znaczy na średnicę. I tu bardziej przewagę mają Focale. Mam wrażenie, iż rozległy bas w AKG lekko przysłania inne pasma, a mocno kontrolowany focalowy nie wchodzi na średnicę i wysokie. Dla sprawdzenia kilkukrotnie przesłuchałem utwór „Already Dead” Becka Hansena oraz „Bones” Rachel Sermanni. Gitarowe granie w jakości 24-bitowej przepłynęło przez obie pary słuchawek i tylko potwierdziło moje przypuszczenia. Scena też jest planowana inaczej – w AKG daleko od uszu, w Focalach instrumenty są bliżej, a głos artysty tuż przy głowie. Tak więc wynik „mostu średnicowego” jest 1:0 dla Francji. Nie znaczy to, że AKG są w tym względzie zubożałe, nic podobnego, ale słuchawki z kraju „na F” po prostu mają więcej góry, co też było u mnie tym, co skłoniło mnie do ich wyboru (zamiast modelu Classic). Czyli na razie, parafrazując Adama Bahdaja, „do przerwy 1:1” 🙂

Hosanna na wysokości

Dalsze testy zaczynają powoli wskazywać zwycięzcę tego porównania. Po kilku dniach przerwy przesłuchałem ponownie obie pary słuchawek, tym razem przy pomocy smartfona Galaxy 5. Nastąpiła dywersyfikacja sprzętu, częściowo z powodu zakupu SGS 5 właśnie. A więc wysokie tony lepiej i wyraźniej słyszalne są jednak w Focalach. Inna sprawa, że AKG mają zmieniony przewód sygnałowy i modowane wnętrze, a Focale nie, ale i tak połączenie tych dwóch modyfikacji nie przesunęło fali zwycięstwa w stronę Austrii. Obie pary były słuchane „łeb w łeb” (ten mój i ten małżonki) i z naszych koedukacyjnych zeznań wyłonił się końcowy rezultat. Wysokie brzmią w Professional czyściej i nie zasłaniają innych pasm. Nie sylabizują, lecz pozwalają wybrzmieć do końca instrumentom. Za to w AKG jest zaciemnienie pasma, niedokuczliwe, ale od razu wyłapywalne po założeniu konkurenta na głowę. Mecz wygrały Focale w stosunku 3:2, nawet powiedziałbym 2,5:2. Podejrzewam, chociaż nie mogę mieć pewności nie mając fabrycznych K551, że mody Perula skutecznie podniosły potencjał AKG, stąd w miarę wyrównana walka.

Słowo końcowe (w końcu 🙂 )

Obie pary brzmią znakomicie, choć w dźwięku różnią się nie aż tak bardzo, jakby się mogło wydawać na początku. Oczywiście różnice w budowie są znaczące, Focale jeszcze się według mnie nadają na zewnątrz, natomiast AKG są za mnie za duże (choć widziałem ludzi w nich chodzących na mieście). Focale dodatkowo mają te dwa odłączalne kable, czego w testowanych AKG akurat nie ma. A końcowy wniosek jest taki: jeżeli ktoś lubi więcej niskich tonów i nie przeszkadza mu rozmiar „słonecznikowy” – niech sobie zakupi AKG. Zaś dla miłośników krótszego i skoncentrowanego basu lepsze będą Focale. No i mniejsze, co też ma swoje znaczenie. Cenowo nie jest już tak fajnie, bowiem Francja-elegancja jest dwukrotnie droższa od Austrii. Smaczkiem może być to, że do Focali dostajemy gustowny wyściełany kuferek, oprócz typowego worka na kapcie z materiału.

Zaś każdemu przed zakupem radzę przesłuchać te słuchawki w sklepie, we Warszawie mieście stołecznem posłuchać można Focali w salonie firmy Denon w Arkadii. Pamiętajmy jednak, że wtedy słuchawki AKG będą z kablem jaki „fabryka dała”. Caveat emptor.

PS. Za użyczenie słuchawek na czas testu dziękuję koledze Zenek Hajzer z forum mp3.store. Zdjęcie: http://www.totallydubbed.net/. Do testu użyłem gęstych plików FLAC i WAV, Fiio X5 było na firmware 2.20, SGS 5 na najnowszym Lollipopie 5.0. Pliki z PC odtwarzane były na Windows 8.1 przez program Foobar 2000 v. 1.37 z wtyczką Wasapi.

38 Comments

 1. Yes, milord. Aczkolwiek po co wtedy by było sterowanie do ajfona? Zresztą i tak będę ich słuchał tylko w domu. Do Focali sa 2 przewody sygnałowe, poza tym są mniejsze. Co do wygody – ten nieco niewygodny pałąk rozciąga się podczas używania.

  Polubienie

  1. One są również wytłumione – także, oprócz pełnego rekabla na obie muszle, są jeszcze wytłumione.
   Więcej szczegółów udziela Perul (mam nadzieję, że się nie pogniewasz za zacytowanie Twojej odpowiedzi na moje pytanie) :
   „Wiele brzmieniowo się nie zmieniły względem oryginału (takie było życzenie właściciela). Dodałem gąbkę w środku, która zlikwidowała pogłosy, dzięki czemu grają czyściej, i dodałem przed przetworniki filtr przeciw sybilantom i lekko ocieplający (jak w modach M50) – jego działanie nie jest duże, max 3dB różnicy względem oryginału (oczywiście ocena „na ucho” a nie przyrządami 😉 ).”

   Polubienie

  2. Pilocik – służy do tego, by taczka czwórka (lub piątka) była w kieszeni, a człowiek zmieniał sobie utworki bez wyjmowania jej stamtąd, także regulował głośność, badź wduszał stop na kabelku , kiedy widzi, ze żona, bądź dziecko rusza do niego ustami 😀 k551 , MOE i d600/d7100 tym sie cechują że grają z iPoda – z kieszeni prosto WYBITNIE dobrze – /prawie jak ze wzmaka/ Do domowego portable – bo ja inaczej nie używam – nadają się PERFEKT. Umożliwiają bowiem JEDNOCZESNE uczestniczenie w domowym życiu i słuchanie muzyki w dobrej jakości.
   Ja w dzień nie słucham, dopiero po 21.00. Jedyne wyjątki to były k551, MOE , d600 lub d7100 (LUB ety mc3 – ale te niewygodne) BO MIAŁY TEGO FANTASTYCZNEGO PILOTA W KABLU.
   Dlatego kupiłem MOE. Dla pilota. Dlatego chciałem stockowe k551 – dla pilota.

   Polubienie

   1. Góra była jeszcze bardziej rozdzielcza, miałem wrażenie, że jeszcze mniej ucieka. Jako, że jak prawdziwy Jedi preferuję jasną stronę mocy, to wydało mi się jeszcze lepiej.

    Polubienie

    1. Ja już mam swoje k551 – tym razem białe stock. Wspaniałe słuchawki. Góra imho jest wybitna, wybitna. Kocham ją swymi uszami… 😀 I cieszę się jednocześnie, że nie spyliłem MOE – fantastyczna basowa, pluszowa, klimatyczna, z cudną sygnaturą dźwiękową odskocznia od studyjnych precyzyjnych , jasnych brzytew k551. Tu spokojnie można zamknąć temat „grania z ziemniaka”. REWELACYJNIE idą MOE z touch5 (zhandlowałem z synkiem, I got him back 😛 ) a przepięknie k551 zgrywają się touch4. Nie potrzeba wzmaka. W tych połączeniach wolę je od d7100 nawet – prosto z taczki, seryjnie. Dla mnie jest fenomen, że siedzi taczka w kieszeni, a ja pilotem zatrzymuję, reguluję głośność, losuję kolejne utwory. WOLNOŚĆ, Panowie, wolność! I gra to naprawdę klasowo.

     Polubione przez 1 osoba

      1. Kiedy miałem k551 stock, to nie miałem już touch4 (synek miał), miałem 5. Nadto, oddałem te 551 kuzynowi z Białorusi 🙂 potem kupiłem sobie modowane i rekablowane k551 , które sprzedałem bo mi się nie podobały. I teraz wreszcie mam wersję stock k551 i naraz mam touch4 64 GB i touch5 64 GB hehe , także, jak to mówią Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy…
       Duża taczka 4 gra z iCan ifi nano, mała 4 (32 GB) gra sobie (m.in) solo z k551 i w pracy z shp9500 a dużą 5 rozkoszuję się z MOE – i jak pisał Thomm jest ta zadymiona mała knajpka w której występują dla mnie artyści…
       ehhh…. żyć nie umierać, chwilo trwaj… etc.
       Powolutku zorientowałem się, że przekombinowałem sobie sprzęt tak, bym mógł w każdej wolnej [wyrwanej z życiowych obowiązków] chwili rozkoszować się dobrą muzyką w dobrej jakości. Przewiduję, że wkrótce magiczne chwile spędzane z Feliks Audio Esspressivo będą coraz rzadsze i krótsze z powodu nowych i angażujących zajęć związanych z mającą się powiększyć rodziną. Także mam „awaryjne” zestawy poszykowane – nie tylko do odkurzania, mycia podłogi, zmywania i palenia w piecu, jak teraz, ale i na zakupy i na podwórko z synkiem itd. Wyrwę tyle muzyki, ile się da, tak, by jednocześnie dać rodzinie tyle czasu, ile potrzebuje.
       Stąd portable u mnie zagościło i zamknięte klasowe grające z ziemniaka i doki już pojawiły się.
       Jeśli można życie sobie posłodzić, czemu nie?
       A jeśli tym lukrem jest cała muzyka świata , dostępna na wyciągnięcie ręki, towarzyszka prozaicznych obowiązków, w okruchach czasu, które spadły z godzin spędzonych z rodziną?
       Czemu nie?
       😛

       Polubienie

     1. to zapodaj to na K551 -https://www.youtube.com/watch?v=AO275jccTMk ja odpłynąłem….i płynę nadal. Ciarki, jakby mnie prąd przechodził przez prawie cały czas trwania utworu. BOSKO!!!!!

      Polubienie

 2. Z pilotów ne ma co się śmiać, miałem L2 słynne, które dla mnie od shp9500 na moich kabelkach customowych były gorsze, więc sprzedałem. Jedyne co mi sie podobało to wymienny kabelek mini jack-mini jack z pilotem od L2 – który bym mógl dać do shp9500, k172hd i nim sobie muzykę z kieszeni sterować. Strasznie mnie korciło zostawić go sobie i błąd zrobiłem, że nie sprzedałem słuchawek taniej – bez niego. Jak fajnie było sterować shp9500 pilotem, gdy taczka w kieszeni…
  L2 mi się słuchać nie chciało, ale pilot naprawdę miały zacny 😀

  Polubienie

 3. Mają pilota, ale że ja jestem androidowiec i nic nie mam z jabłkosprzętu, to i nie korzystałem. Panowie wybaczcie – skoki są, testowanie się opóźni 🙂

  Polubienie

  1. Lordzie masz ilość w zupełności wystarczającą. Ja z taczki słucham tylko dla wygody i z lenistwa. Ze wzmaka, kiedy audioucztę sobie chcę sprawić. Codziennie, prawie 😀 Ty Lordzie masz grajki bardzo dobre,ciekaw jestem , czy Tobie wzmak stacjonarny korzyść jakąkolwiek sprawi…

   Polubienie

  1. U mnie L2 zdecydowanie bez wow, bo wolałem shp9500 ze srebrem czy tez miedzią.
   Zapodaj te słuchawki które masz i dobrze znasz z ak120 i z klona – na tych samych utworach – i wtedy będziesz wiedział, co zyskujesz w stacjonarce – jeśli.
   Q701, MOMENTUM, MOE, 9500.

   Polubienie

 4. Manu, jak chcesz taki fajny kabelek z pilotem to możesz kupić Fidelio M1, akurat są w bardzo dobrej cenie na Allegro http://allegro.pl/sluchawki-philips-fidelio-m1-super-mikrofon-i5044534792.html
  Mam te słuchawki, a dokładniej żona ma (dostała od Mikołaja na Gwiazdkę 😉 ) i naprawdę fajnie grają, zwłaszcza z nieco jaśniejszym sprzętem, do tego dobra wygoda i izolacja. Ciekaw jestem ich konfrontacji z MOE i podejrzewam, że to może być ten sam poziom dźwiękowy a wygodą to na pewno lepsze.

  Polubienie

  1. Cena rzeczywiście była fajna 🙂 dzięki za cynk, kabelek zostaje, będę miał teraz do shp9500 i k172hd prosto z taczki w kieszeni. A słuchawki jak nie podejdą puszczę dalej nieco taniej z kabelkiem od shp9500 – też od philipsa 🙂 i wcale niezły 🙂

   Polubienie

 5. Posiadam bardzo podobną parę słuchawek a mianowicie AKG K550 oraz Focal Spirit One S. AKG podpinam do podstawowego toru odsłuchowego, Focal używam do grajka, telefonu i tableta.

  Polubienie

  1. Jasna sprawa. Posłuchałem sobie Pro i Classic w salonie Denona przed zakupem, jeszcze na X1. I mnie akurat Classici wydały się łagodniejsze, z mniejszą górą. Padło więc na Pro.

   Polubione przez 1 osoba

 6. Skoro w basie 1:0 dla AKG to podejrzewam, że w średnich będzie remis a w wysokich Focale wygrają 🙂

  Zenek – punktowość jest dobra do analizy, a niektórzy wolą fun 😉

  Polubienie

 7. Średnie i wysokie potestuję dziś i jutro, wybaczcie zwłokę, ale reanimowałem laptopa teścia i się zeszło na czyszczeniu i instalacji systemu. Perul masz rację – prawdopodobnie tak będzie, na teraz mam mniej więcej 51 do 49 w skali do 100 dla Focali. Niemniej Twój mod dał naprawdę dużo.

  Polubione przez 1 osoba

 8. Mam znów stockowe, celowo k551. Mialem wcześniej i stocki i modowane, rekablowane k551. Stocki to dla mnie bajka, modowane – nie. Why? Stocki maja bas punktowy, szybki, zwarty, lekki, studyjny, taki jak kocham 🙂 w k551, gdzie indziej, niekoniecznie 😉

  Polubienie

  1. Ja mam też stockowe i nie czuję specjalnie potrzeby, żeby je modować lub recablować.
   Zasadniczą różnice robi kabelek i tu każdy sam musi wybrać pod swoje preferencje.
   K551

   K550

   Polubione przez 1 osoba

  2. Nikt tego nie próbuje nawet kwestionować 🙂 dla mnie stock k551 ma bas o takiej charakterystyce, jaka idealnie do TYCH słuchawek pasuje. Dlatego preferuję stock. Czy perulowe bardziej mi podejdą niż poprzednie rekablowane i modowane? i jak wypadną w stosunku do genialnego dla mnie stocka? Posłuchamy, zobaczymy…

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s