Memory, find… Siara. I wszystko jasne!

Start

 

(…)Memory, find… Siara. I wszystko jasne! Czyli troszkę bocznymi drzwiami ale jestem, coś tam naskrobie, inaczej niż Manu.

Temat początkowy który urodził się pod wpływem walk i bitw forumowych a dotyczy naszych rodzimych konstrukcji, manufaktur, producentów itd. zamiarem moim nie jest piętnowanie nikogo a tylko podświetlenie tej działalności.

Uważam że powinniśmy wspierać nasz duch twórczy, nasze konstrukcje, produkty, szczególnie że te większe firmy stanowią tylko cień tego co było kilkanaście lat temu, Unitra, Diora, doszły nas wprawdzie newsy że Unitra wznawia produkcję w zakresie słuchawek i wzmacniaczy ale wydźwięk jaki temu towarzyszy a szczególnie to stwierdzenie:

 

„Jest nim wzmacniacz Edward stworzony przez polskiego inżyniera, Przemysława Godylę.

Postanowił on reaktywować koncepcję wzmacniaczy lampowych, które dziś już nie są powszechnie stosowane. Dzięki znalezieniu odpowiednich dostawców części z Czech i Słowacji udało mu się ziścić swoje marzenie. Produkt ten był gotowy od dwóch lat, od tamtej pory czekał na rebranding i zmianę wyglądu.

Jego nazwa wzięła się od Edwarda Gierka, który zapewnił nam odrobinę luksusu, który z kolei musieliśmy potem długo spłacać. Wzmacniacz lampowy Unitry ma z nim wiele wspólnego, bo z całą pewnością jest to sprzęt luksusowy i niektórzy, by go kupić, będą musieli się zadłużyć. Koszt takiej zabawki to 10 000 zł bez jednej złotówki. Sporo.

 

To firma na wskroś polska, która podkreśla swoje pochodzenie na każdym kroku. Wszystkie produkty firmy zostały zaprojektowane w Polsce, o czym świadczy znajdujący się na pudełkach wszystkich produktów tej firmy napis „Born in Poland”.

Bardziej uważne osoby obok niego zauważą też napis „Made in China”. Osoby, które teraz powiedzą, że nie jest to produkt polski, uspokoję. Unitra starała się produkować swoje sprzęty w Polsce, jednak nie była w stanie znaleźć odpowiedniej fabryki, więc wybrała chińskich składaczy, jednocześnie narzucając im wysokie normy jakościowe.

 

(….) jednak nie była w stanie znaleźć odpowiedniej fabryki, dla mnie skandal tutaj wchodzą nasi konstruktorzy, manufaktury.

Prosiłbym was o wrzucanie więc w komentarzach znajome firmy, manufaktury, kolegów którzy składają sprzęta audio w zaciszu domowym.

Pierwszym który wymienię jest firma:

 • Citrone, czyli rolnik lampizator ze swoim Citrone TubeDac,

http://citrone.egocentryk.com/ oraz http://cytryniarz74.blogspot.com/

Dlaczego pierwszy, ano dlatego ze technika lampowa to maja pasja, miłość. A blog jest przedni!!!

Lećmy więc dalej ale pamiętajcie że kolejność jest przypadkowa:

..i dodajemy zgodnie z obietnicą nowe polecanki, konkretnie Pana Tomka vel Cytryniarza

……i wielu innych których znam ale nie wiem czy sobie życzą publikowanie, innych nie znam, poza tym wymieniłem tylko producentów wzmacniaczy i dac-ów, resztę zostawiam wam, dopisujecie, proponujcie.

 

Teraz coś o cenach, jak każdy klient chcemy kupić tanio i dobrze a wytwórca najlepiej drogo i dużo sprzedać, szybki zysk kusi ale realia i rynek jest taki a nie inny, trza tutaj wyszukać kompromis, ja ze swoich doświadczeń wiem jedno, jako producent, konstruktor każdy z was jest w stanie wyliczyć większość kosztu wytworzenia danego produktu, składa się na to kila rzeczy jak: roboczo godzina, koszty prowadzenia firmy, koszty zakupu elementów ………..natomiast nie przeliczalna jest widza jaką musieliście posiąść w celu wykonania samodzielnie wzmacniacza, który wbrew wszystkiemu nie jest prostym urządzeniem i z buta grającym w klasie A i high-endowym dźwiękiem, do tego pasja, serce…….

Ja jestem jednak potencjalnym klientem, który chce kupić polski produkt i jest wstanie płacić realne pieniądze za dobry produkt, pieniądze realne w tym kraju, realne za produkt z manufaktury, która nie ma zaplecza 100 osób….

 

Reasumując, życzę wam konstruktorom coraz lepszych produktów a nam kupującym coraz większego polskiego rynku audio w cenach rozsądnych dla obu stron

 

……i to było by na tyle tym razem w niedalekiej przyszłości spróbuje zarazić was techniką lampową, wskazać firmy nowe i ciekawe produkty ale też będę wspominał o dobry wydawnictwach płytowych, troszkę tak o wszystkim i niczym……….

 

Siara

Reklamy

56 Comments

 1. Mikołaj kazdy z was zaczyna od bazowania na „czymś” Ty też zaczynałes od bazowania na schemacie z aplikacji „X” rozwinołes ją i stworzyłeś finalny produkt, on od czegoś tez zaczyna i według mnie warto obserwować jego poczynania, nie wiem skąd u Ciebie od razu atak i ogroman krytyka, po za tym z lampami to nie ejst tak do końca przemalować czyjąś płytkę, projekt itd. jako konstruktor wiesz że lampy nie są łatwe w aplikacji i potrafią zepsuć cały projekt

  Polubienie

 2. Mikołaj nie podchodź od razu negatywnie do tematu, będzie dobrze dawaj cennik zdjęcia i to co Manu ci proponuje, popieram Manu

  Polubienie

 3. WItam , To ja Cytryniarz znaczy się Tomasz Janiszewski , Podziękować chciałbym za docenianie POLSKICH DIY dłubaczy i małe firmy . Cieszę się że się podoba mój blog , taki wiejski i nieporządny 🙂 . Co do „mojej konstrukcji” to wszystko prawda korzystam z tanich produktów z chin . Ale tor lampowy jest całkowicie autorski i niekonwencjonalny . Zaproponować mogę wypożyczenie Citrone Tubedac na testy celem oceny i jakości mojego wyrobu .
  Do listy mikro producentów audio dopisuję Pana Leszka Szałaszewicza i jego bez konkurencyjny wzmacniacz
  lampowy GEM OTL w układzie circlotron http://www.audio-akustyka.eu/
  oraz Pana Wojtka Sierczyńskiego i jego kolumny http://www.siarawojsiar.pl/
  na koniec , od jakiegoś czasu czynie starania celem zrzeszania małych producentów mam koleżeński kontakt z „konkurencją” wymieniam się doświadczeniami itd. Polskie Audio to Polska sprawa 🙂 Pozdrawiam Tomasz

  Polubienie

  1. Dzięki za odzew, jest nam niezmiernie miło i jesteśmy zaszczyceni propozycją testów na łamach MuzoStajni Pańskiego Citrone TubeDac. Myślę, że z najwyższą rozkoszą wręcz dokona ich Siara1975, zapalony i gorący miłośnik techniki lampowej. On też w tej gestii się do Pana pewnikiem wkrótce odezwie. Ja raz jeszcze dziękuję, gratuluję dokonań i cieszę się na naszą współpracę 🙂 Pozdrowienia, Manuel.

   Polubienie

  2. Cześć dla Kolegów to ja jestem Tomasz 🙂 Dziękuje za ratunek , Oczywiście że chciałbym mieć Polskie PCB w Citrone , tylko jak tu się pisze na priv? Przy logowaniu w profilu podałem kontakty do mnie czekam na wiadomość .
   Pozdrawiam Tomasz

   Polubienie

  3. Witam Serdecznie Panie Tomku, dzięki wielkie za polecanki, zaraz znajdą się w temacie głównym, Ja Panu gratuluje, dla mnie to nie ma znaczenia czy buduje Pan swojego DAC-a na bazie chińskiej płytki pcb, ona sama z siebie nie zagra, dobrze wiemy że schemat układu lampowego nie jest straszny ale już wykonanie to nie taka prosta sprawa, jestem świadom tego że dźwięk który wydobywa się z Pańskiego DAC-a jest zasługą pasji, serca, dużego wkładu pracy, wiedzy. Zapraszam do współpracy, myślę że Mikołaj jest Panu wstanie pomóc wykonac dobre PCB a może wymienicie się również spostrzeżeniami technicznymi, Mikołaj jest na etapie kończenia DAC-a, pozdrawiam, wkrótce odezwę się na mail-a. Marek

   Polubienie

 4. I w ten sposób Siara w swym debiucie połączył polską niezależną myśl techniczną w zwartej walce przeciwko chińskiej inwazji 😉 a muzostajnia okazała się mieć bardzo pragmatyczne walory, a ja red.nacz. Guffi, przynosić jak zawsze, szczęście, które wiadomo noszę ze sobą lub mam zawsze, jak to Guffi … 😀

  Polubienie

    1. Tomasz, dlaczego w twoich produktach używasz 6n1p? Pytam bo 6n23p jest jak dla mnie równie dobra i rodzinę ma dużą, więc możliwości dopasowania dźwięku pod siebie są ogromne

     Polubienie

   1. Tak na serio, citrone dac to pewnie znakomity dac, ja na lampach nie znam sie, przyznaję uczciwie, mój najlepszy dac to cambridge audio dac magic 100 z Mikołaja612 znakomitym zasilaniem. Mikołaj zrobił RaptureDac i ma go u siebie i ma to być killer w kategorii open wśród daców nielampowych, z tego co wiem. Citrone z nim powinien się zmierzyć, bo u mnie pewnie Magika zje. Ale i niechby. Przeboleje. Co do wzmacniacza. Jest tak potężny, że woła o ekstremalnie trudne słuchawki, ja mam hd600, hd560 Ovation mk2, q701, dt931, dt990pro i moje ulubione , niskoohmowe shure srh1440 i 1540 po modach, wszystkie pary są rekablowane. Nie wiem jednak, czy do takiego wzmacniacza nie są one wszystkie ze zbyt niskiej półki. Ale – chętnie podejmę się tego miłego trudu 🙂 jeśli jesteś Tomaszu, imienniku mój, wciąż zainteresowany 🙂
    Co do wzmacniacza : mam Rapture amp Mikołaja no. 0001 i to jest znakomity sprzęt klasy brystona czy sonic pearl wg. Piotra Ryki a z bacoonem mogący próbować iść w szranki. Mam tez bardzo dobry klon Lehmana produkcji Mikołaja, także jakiś układ odniesienia – choć nie lampowy, to jednak wśród klasowych tranzystorów byłby.
    Tak po chwili refleksji – my tu w muzo z kolegami musimy na spokojnie uzgodnić, jakim czasem dysponujemy i jakim sprzętem, aby godnych rywali wystawic dla Twoich produktów. I kto co na odsłuch bierze, bo rozumiem, że możemy w MuzoStajni wziąść na tapetę i dac Citrone i wzmacniacz Twój Tomaszu nowy?

    Polubienie

    1. Tomaszu Citrone SET 607 bo tak nazwałem tą lampę to wzmacniacz zintegrowany 2x 6 watt 6 Ohm ma też wyjście słuchawkowe 200 Ohm SET to Single Ended Triode czyli wzmacniacz triodowy bez ujemnego sprzężenia zwrotnego waga 18 Kg . nad lampami mocy można piec kiełbasę 🙂 Gra to wyśmienicie , Ale zawsze jest ale . w przypadku lamy to adaptacja słuchu która trwa różnie u mnie dwa tygodnie . piszę o tym na blogu . Jeśli słuchasz sprzęty krzemowego to na pierwszy rzut ucha lampa nie gra , mało mocy brak góry i ogólnie jakoś taki do d… . Ale dlaczego lampy grają lepiej tak twierdzi dużo ludzi . Różnice w reprodukcji dźwięku są duże . tranzystor brudzi dźwięk , jeśli przyzwyczaisz słuch do tego brudnego to czysty dźwięk nie jest normalny i tu trzeba czasu na odwyk 🙂 czyli adaptację . jest bardzo niewielu ludzi którzy się temu nie poddają , osobiści znam jednego 🙂 Kolega Andrzej Fedirko , o kórym piszę W.P w teście na figh fid…
     z mojej strony nie widzę problemu żeby Ci wysłać SET , tylko musisz obiecać radykalny odwyk , czyli słuchasz tylko SETa bez przesiadek celem porównania ze swoim sprzętem . na słuchawkach to powinno potrwać szybciej niż dwa tygodnie . Dopiero po adaptacji czas na porównania , tylko w tedy ma to sens 🙂
     Tak postępują wszyscy profesjonalni recenzenci .
     Pozdrawiam Dobranoc 🙂

     Polubienie

 5. To nie zostaje mi nic jak klepnąć tego wzmaka. Z tym, że z kolegą będziemy rzucać losy o niego 😉 kto ma słuchać 🙂 a Citrone tube dac aktualny? O niego też losy rzucimy 😉 Ja mam jeszcze trzy tory kolumnowe, fakt, nieaudiofilskie, z dolnych raczej półek, ale już grają nieźle… Także kto wylosuje 😉 wzmaka , straci daca ;( Tomaszu, na poważnie. Załoga musi odbyć naradę, kto, co i kiedy. Dysponujemy sprzętem odniesienia tranzystorowym, lecz bardzo wysokiej klasy: RaptureDac , RaptureAmp, a może nawet uda się ściągnąć…. w najlepszym wydaniu Headonic? Kto wie?

  Polubienie

 6. witam w sobotę, mój ostatni dzień na śląsku, jutro już Bałtyk, Manu ponieważ mnie tydzień nie będzie na pewno i nie wiem jak będzie z netem to uzgodnij proszę z Tomkiem co i kiedy testujemy, Perul może też się włączy, wzmacniacz super już go kilka razy oglądałem i czytałem na Twoim Tomku blogu, wiedzę że robisz też kolumny :), Manu ja wzmacniacza nie wypróbuję, nie mam kolumn, mam dostęp tylko do Klipsch-ów RF52, po za tym do testów DAC i ampa raczej Denony nie będą dobrym kompanem, DAC to jeszcze mogę przepuści przez Grahama, no nic czekam na Twoje decyzje Szefie Manu :P, pozdrawiam i życzę wam udanej soboty….Marek

  Polubienie

  1. Cześć 🙂 Do wypożyczenia Jest Dac i Wzmacniacz . Jak to robię na co dzień . Wystawiam Aukcje na Alergo za 1zł z wypożyczeniem sprzętu . Przesyłka Poczta Polska , bezpiecznie z ubezpieczeniem na 500zł (na pokrycie ewentualnej naprawy jakby poczta dała ciała) . Opłatę za przesyłkę ponosi adresat , sam nie wiedziałem że jest taka opcja na poczcie:) . Standardowy czas wypożyczenia to 2 tygodnie , ale nie mam problemu żeby to przedłużyć , ustalenia na miail.
   Citrone TubeDAC ma wyjście RCA o nominalnym napięciu 4 V , Wysteruje wszystko 🙂 nawet deskę 🙂 przy zachowaniu zróżnicowaniu głośności nagrań i zachowaniu dynamiki . Nie ma możliwości wykorzystania go jako PreAmpa . Wzmacniacz SET 2x 6 WATT SIN. impedancja obciążenia 6 Ohm . słuchawki 200 Ohm .
   Kolumny nie są problemem , zawsze można zastosować „mój” materiał do wygłuszania czyli piane butylową o której piszę na blogu Cytryniarz . Efekt natychmiastowy i rewelacyjny . tylko piana odejmuje pojemność tak więc do kompaktu czy refleksu polecam 6mm grubości .
   Informacje o aukcji , kto gotowy do klikania na alergo proszę na telefon celem synchronizacji działań .
   Na koniec chciałem Podziękować Wszystkim za Miłe Słowa i Wsparcie 🙂
   Czuje że trafiłem na swoje miejsce w sieci
   Dzięki .
   Tomasz

   Polubienie

   1. Będę dzwonił 🙂 Jakby tak kilku DIY tej klasy co Cytryniarz i Mikolaj612 zechciało tutaj autorami w Muzo zostać, to Panowie…… Ho, ho! I he, he! 🙂 😀 🙂

    No i maila Tomek sprawdź, koniecznie 😉

    Polubienie

 7. Dzięki , już mam dwa pomysły na artykuły tematu High End 🙂 Plus opowieści ze starej beczki jak to dawniej bywało w Diy Lampowym na przełomie lat 70 80 w Polsce 🙂 ogólnie to mogę pisać według zapotrzebowania 🙂

  Polubienie

  1. że zacytuje z filmu King Size „no my już pokażemy co mamy dla takich jak Wy” 🙂 Jutro, dzisiaj a właściwie nieprzerwanie od wczoraj 🙂 niańczę na kolanach SET na 6S41S bo w trójce ładnie grają i mam ambicje go odpalić zaraz , a błędy nie wskazane 110V/180mA może narobić zadymy 🙂
   Pozdrawiam Tomasz

   Polubienie

  2. Co jest pięknego w Muzostajni, to to pewnie, że panuje w niej pełna wolność, każdy autor jest autonomiczny i pisze tylko o tym o czym sam chce. Metodologia pomysłów i natchnień jest tu jak najbardziej wskazana i pożądana. Jeśli masz Tomek pomysły o hi-end, super, pisz. Jeśli będziesz miał inne, ekstra. Kieruj sie tylko własnymi pomysłami , takie mamy właśnie w Muzo zapotrzebowanie. Jeśli dojrzały człowiek ma wolność realizacji swoich pomysłów i jest twórczy, to jest droga, która prowadzi na szczyty naszych możliwości. Sam Tomaszu jesteś najlepszym tego w życiu i DIY i hobby i pracy pewnie też tego przykładem. Dlatego manuelvetro kłania się do samej ziemi, wzruszony.
   Witaj, bracie!

   Polubienie

   1. Witam

    Jestem nowy na tym blogu, chociaż co poniektórych dobrze tu znam.
    Dzięki Manuel za zaproszenie.

    Mam na imię Janusz, z najlepszego rocznika 69.

    Poczytałem trochę o Citrone Tube DAC i zawsze jestem chętny do posłuchania nowych konstrukcji.
    Jak tylko Dac ruszy w Polskę dostosuję się do kolejności odsłuchu, będę śledził temat.

    Polubienie

    1. Cześć 🙂 Dobrze że jesteś . Lepiej jak jest Więcej , jakiś mądrala kiedyś powiedział :). cieszę się że poczytałeś o citrone , zawsze możesz porozmawiać z Konstruktorem , się nie krępuj chętnie opowiem to i owo .
     Pozdrawiam Tomasz

     Polubienie

     1. Nie mam dużego doświadczenia z lampami, praktycznie żadnego.
      Głównie słucham sprzętów tranzystorowych i wielki czas to nadrobić, mój czas jak wskazuje magiczna liczba 69 powoli dobiega końca.
      Głupio było by umierać i nie posłuchać, skoro trafia się taka gratka.
      Nie będę Cię pytał o szczegóły techniczne, bo się na tym nie znam za dobrze i szczerze to nie jest dla mnie najważniejsze. Ważne za to jest jak gra, nich sprzęt sam się broni.
      Dopisuję się do kolejki oczekujących.

      Polubienie

     1. Oczywiście że coś tam skrobnę, jak tylko się z nim oswoję.
      Dobrze było by, aby moje Hp100 wróciły z reklamacji, drugi miesiąc czekam.
      Miałbym wtedy pełniejszy obraz pod jakimi słuchawkami Dac gra lepiej.

      Polubienie

         1. Jestem po 8 godzinach pracy w hałasie i upale. Emocje też robią swoje.
          Teraz trochę ochłonąłem i coś tam słyszę i powiem w skrócie tak, miałem dobrego czuja co do K551 z lampami.

          System win7, 64 bit wykrył mi Daca w 16 bit \ 48000 Hz, musiałem użyć resamplera w Foobarze żeby puścić przez WASAPI.
          Co dziwne AIMP3 bez problemu zagrał w WASAPI Exclusive. Sprzęcik pograł już ponad godzinkę więc jest dobrze rozgrzany.
          Lekko brumi o czym z reszta Tomek mnie poinformował, nie jest to bardzo problematyczne i dokuczliwe.
          Brumi ze wzmacniacza, na wyjściu RCA z O2 cichutko.

          Słucham bezpośredni ze wzmacniacza Tomka.
          No i jak to gra, na gorąco mogę tylko powiedzieć że co chwile mam ciary na plecach a siedzę w upale.
          Szczerze, nie spodziewałem się że będzie aż tak dobrze. Bardzo naturalnie, analogowo, zero ostrości przy czym szczegółów nie brakuje. Bas to poezja w K551, wielobarwny i w bardzo dobrej ilości i nie zalewa reszty pasma.
          W Foobarze korektor na zero i nie czuje potrzeby go podbijać.
          To samo tyczy się wysokich, gładkie, subtelne, dobrze i długo wybrzmiewają aż chce się zrobić głośniej.
          Wyłapuję co chwilę jakieś smaczki które mi wcześnie uciekały na innych sprzętach.
          Oj czeka mnie przesłuchanie sporo kawałów.

          Polubienie

          1. Po co ja w ogóle brałem tego Citrone od Tomka. Kładłbym się teraz spokojnie spać w błogiej nie świadomości.
           Po co mi to było, nie słyszałem lamp i żyłem sobie spokojnie. Zawsze jakiś Czort mnie pokusi.
           Po co, po co …

           Polubienie

 8. Witam!
  Wywołany do tablicy przez kolegę Cytryniarza zgłaszam się w Muzostajni.
  Czytam z przyjemnością wiele tekstów jakie się tu pojawiają, a już szczególnie kibicuje wspieraniu rodzimych urządzeń/producentów audio.
  Oczywiście jest to w moim komercyjnym interesie, ale nie tylko o to chodzi. Ja wiem, że my jako Polska naprawdę nie mamy czego się wstydzić jeśli chodzi o audio, mam to na myśli produkcje sprzętu do audio, realizację muzyki i wiele innych. Na zamówienie niektórych studii nagraniowych wykonałem jednostkowo elementy dla nich. Kilka z urządzeń tam pracujących naprawiałem. Przez moją pracownię przewinęło się wiele bardzo popularnych na naszym rynku urządzeń, głównie dac-i, wzmacniacze słuchawkowe, konwertery SPDIF.
  Praktycznie każde urządzenie jakie do mnie trafia staram się pomierzyć na swoim sprzęcie, jeśli jest taka możliwość i zgoda właściciela, także popatrzyć do środka. Ale szerzej mogę o ty napisać przy następnej okazji, oczywiście jeśli będą zainteresowani.

  Marek Kowzan
  Projekt NOSTROMO

  Polubienie

  1. Naprawdę było by super, gdyby do nas dołączył jeszcze Projekt NOSTROMO. Kolejny konstruktor, którego projekty śledzę, jestem ich ogromnie ciekaw, ale nigdy nie miałem okazji posłuchać. Czytałem tylko recki Maciuxa, zresztą bardzo pochlebne. Myślę że byłby to duży zaszczyt dla Muzostajni.

   Polubienie

 9. Panie Marku! Witamy na naszych łamach! Bylibyśmy zaszczyceni gdyby zechciał Pan dołączyć do ekipy Autorów MuzoStajni i pisać o Polskim Audio. 🙂 Myślę, że jest to ten temat, który nam w MuzoStajni szczególnie leży na sercu. Bardzo byłoby cudnie , gdyby tutaj udało nam się zrzeszyć Autorów, którym ta tematyka jest szczególnie bliska. Niezaleźnie od Pana decyzji Admin Sprzętowy Siara1975, którego niniejszy artykuł był zaczynem tego twórczego fermentu, który się nam w Muzo szczęśliwie wydarzył, mowa m.in. o dołączeniu Cytryniarza do naszej ekipy, odezwie się do Pana wkrótce 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s